Szpital Powiatowy w Limanowej strona główna
Szpital Powiatowy w Limanowej strona główna
Zmień na język polski Zmień na język angielski
Infolinia 18 33 01 700
logo akredytacji Programy unijne
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony
Ctrl + B Wróć do poprzedniej strony


Osoba koordynująca

Ikonka osoby
Położna koordynująca Izabela Waligóra
Specjalista pielęgniarstwa położniczo - ginekologicznego
Doradca Życia Rodzinnego


Kontakt

ikona telefonu
Telefon:
692538044


Bezpłatna Szkoła Rodzenia przy Szpitalu Powiatowym w Limanowej przygotowuje ciężarne do odbycia porodu w tutejszym Szpitalu. Zajęcia są bezpłatne.

Udział w zajęciach szpitalnej szkoły rodzenia przynosi wiele korzyści dla przyszłych rodziców – szczególnie tych oczekujących swojego pierwszego dziecka. Ale również kobiety będące w kolejnej ciąży i mające obawy dotyczące odnalezienia się w nowej sytuacji z pewnością odnajdą interesujące je tematy.

Cykl zajęć składa się z czterech spotkań organizowanych w każdy piątek od godz. 16.00. Spotkania odbywają się w budynku Oddziału Geriatrycznego (budynek D, dojście od strony parkingu przy Bloku Operacyjnym). Termin pierwszego spotkania cyklu to zawsze pierwszy piątek miesiąca. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość ustalenia spotkania indywidualnego w godzinach dogodnych dla przyszłych rodziców.

W którym tygodniu ciąży zapisać się do szkoły rodzenia? Przyjmuje się, iż najlepszym okresem jest drugi trymestr (około 21. tygodnia ciąży). W tym czasie kobieta w ciąży najczęściej czuje się najlepiej. Ustają dolegliwości ciążowe, a do porodu pozostało jeszcze stosunkowo dużo czasu. Do szkoły rodzenia może zapisać się każda przyszła mama. Dodatkowo może towarzyszyć jej bliska osoba, ojciec dziecka, ale może to być również mama lub przyjaciółka.

Program spotkań jest przygotowany tak, aby przyszli rodzice dowiedzieli się jak najwięcej o ciąży, porodzie oraz opieki nad noworodkiem. Zajęcia prowadzone są zarówno w formie wykładów, jak i ćwiczeń praktycznych, ponieważ zależy nam na aktywnym i odpowiedzialnym przeżyciu porodu przez nasze rodzące, a także odpowiednim przygotowaniu do opieki nad noworodkiem. Jesteśmy przekonani, iż wiedza i doświadczenie naszego personelu medycznego da nadzieję przyszłym rodzicom na niezapomniane chwile związane z powitaniem nowego życia.

Wykłady prowadzą:

  • położne bloku porodowego,
  • pielęgniarki neonatologiczne,
  • doradca laktacyjny,
  • doradca życia rodzinnego.

Tematyka spotkań:

  • przygotowanie do porodu,
  • plan porodu,
  • etapy (fazy porodu),
  • karmienie piersią,
  • pielęgnacja noworodka,
  • połóg.

W czasie wykładów przyszli rodzice przede wszystkim poszerzają wiedzę nt. ciąży, porodu oraz opiece nad noworodkiem. Ponadto w czasie wykładów przyszłe mamy dowiedzą się również o sposobach łagodzenia bólu podczas porodu, przybliżona zostanie także tematyka bankowania krwi pępowinowej. Uczestnicy spotkań mają również możliwość zapoznania się z salą porodową i oddziałem położniczo-noworodkowym.

Serdecznie zapraszamy!